Smaragdový ostrov Korfu

Dovolená na ostrově

Řecko, stále oblíbenější destinace pro letní dovolenou nejen mezi turisty z České republiky, má svým návštěvníkům určitě co nabídnout. A nejedná se pouze o prázdninová střediska na řecké pevnině. Více a více jedinců, párů a celých rodin tráví stále častěji svou dovolenou i na řeckých ostrovech. K Řecku v současnosti náleží více než tři tisícovky ostrovů a ostrůvků. Ty se rozkládají jak západně od řecké pevniny v Jónském moři, tak i směrem na východ. Z východu omývají řecké pobřeží vody Egejského moře. A konečně jižně od Řecka je možné prožít dovolenou na několika ostrovech, ležících v moři Středozemním.

Oblíbené Korfu

K nejznámějším a turisticky také nejnavštěvovanějším ostrovům se bezesporu řadí ostrovy Kréta, Kos, Rhodos, Zakynthos a Korfu. Poslední zmiňovaný ostrov Korfu, jenž je k nalezení v Jónském moři a co do velikosti mu v Jónském souostroví patří 2. příčka, je i mezi českými turisty dlouhodobě velmi oblíbený a na vrcholu popularity se vyhřívá již několik desetiletí. Místní obyvatelé nazývají ostrov Korfu Kerkyrou a stejné jméno nese i jeho hlavní město. Charakteristickým znakem ostrova Korfu je především zelená barva a průzračně čisté moře podél jeho pobřeží. Protože Kerkyra náleží do skupiny Jónských ostrovů, která netrpí nedostatkem vláhy a situace se zásobami vody je zde přesně opačná než ve zbytku Řecka, se Kerkyře někdy říká Zelený ostrov.

Svěží příroda

Každý jednotlivý turista by určitě našel řadu důvodů, proč se vypravit na letní dovolenou k moři zrovna na ostrov Korfu. K těm nejčastěji zmiňovaným a nejčastěji uváděným patří zdejší svěží a sytě zelená příroda. Povrch ostrova je poměrně členitý a protože se tady dobře daří nejrůznějším rostlinám a květinám, jsou prakticky všechny ostrovní části porostlé bujnou vegetací. Právě podle své zelené barvy a smaragdově zbarveného moře si Kerkyra vysloužilo přízvisko Smaragdový ostrov. Ve srovnání s poměrně vyprahlými ostrovy v Egejském moři tepe Korfu životem a na svěží zeleň tady turisté narazí prakticky na každém kroku.

Pláže Kerkyry

Většina turistů však volí Korfu jako místo, kde chtějí strávit svou letní dovolenou, zejména kvůli množstvím jeho pláži. Na Kerkyře je možné užívat si příjemně prohřátého moře jak na oblíbených písčitých, tak i na oblázkových a skalnatých plážích. O tom, že na Korfu se mohou jeho návštěvníci skutečně koupat na těch nejlepších plážích v celosvětovém měřítku svědčí též fakt, že hned několik z pláží na Korfu pravidelně získává ocenění Modré vlajky Evropské unie. K nejznámějším plážím na ostrově patří nádherná zátoka nedaleko letoviska Paleokastritsa, která nese stejnojmenný název. Na pláži Paleokastritsa se bude jistě líbit mimo jiné i příznivcům naturismu, neboť nudisté zde mají vyhrazený samostatný úsek. K dalším oblíbeným plážím, kde si budou moci užívat i nudisté, náleží kupříkladu i Mirtiotissa. Na ní mohou turisté strávit příjemný den u moře v příjemně prohřátém písku, neboť se jedná o písčitou pláž.

Skrytá romantika

Na Korfu se bude bezesporu líbit i milovníkům soukromí a turistům, kteří si zde chtějí odpočinout od všedních dnů stranou hlavního turistického ruchu. Podobně jako nabízí Korfu celou řadu pláži nedaleko oblíbených turistických letovisek všem, kdo mají rádi rušné a turisticky dobře vybavené pláže, tak je možné na tomto ostrově nalézt i pláže, ležící mimo hlavní turistický ruch. Ideálním způsobem, jak se právě na tyto zastrčené a mnoha turistům zatím neznámé pláže dostat a užít si koupání prakticky v soukromí, je zapůjčení malého automobilu nebo skútru. S těmito dopravními prostředky se pak před turisty otevírá celá řada možností, jak se na Kerkyře vykoupat na nepřelidněných romantických plážích.

Ostrov celebrit

O skutečnosti, že ostrov Korfu bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, co může Řecko pro dovolenou a odpočinek nabídnout, svědčí i skutečnost, že si tento ostrov zvolili k odpočinku a relaxaci i významné osobnosti. Pravidelně zde tráví dovolenou významné osobnosti jak z oblasti průmyslu a podnikatelské sféry, tak i řecké státní správy. Turisté, kteří mají štěstí, tady mohou narazit i na hvězdy showbyznysu. Na ostrově kupříkladu vlastní hned několik restaurací oblíbený hollywoodský herec Johnny Depp. Na dovolenou sem pak pravidelně na soukromé jachtě připlouvají i členové královské rodiny z Velké Británie.

Dvě tváře

I když je ostrov Korfu v porovnáním třeba s Krétou, Sardinií nebo Korsikou, což jsou též ostrovy ve Středozemním moři, poměrně malý, svým návštěvníkům nabízí dvě zcela odlišné stránky. Sever je charakteristický svým hornatým reliéfem a většina zdejších pláži je oblázkových. Turisté se tady nejčastěji koupou na menších plážích, situovaných obvykle v malých zátokách. Jejich povrch je zpravidla tvořen malými oblázky. Jih ostrova je pak v naprostém kontrastu s jeho severním regionem. Jižní část Kerkyry je mnohem plošší a více než 50% místních plážích má povrch z jemného písku. Pláže v jižní části ostrova Korfu se do průzračně čistých vod Jónského moře sklánějí obvykle pozvolna. A tak se tady bude dovolená určitě líbit i méně zdatným plavcům a hlavně rodinami s dětmi. Právě rodiče s malými dětmi bývají nejčastějšími návštěvníky v letoviscích na jihu ostrova.

Tags : ŘeckoostrovKorfuKerkyra